Dzbanek filtrujący - prawdy i mity
Dzbanek filtrujący – prawdy i mity
8 września, 2020
Obalaj mity filtrując z Dafi
Obalaj mity filtrując z Dafi
19 września, 2020
Pokaż wszystkie

Prawdy i mity o butelce filtrującej Dafi

Prawdy i mity o butelce filtrującej Dafi

Butelki filtrujące to dziś nie tylko wyposażenie turystycznych plecaków, ale i niezbędny element każdego plecaka szkolnego, torby na siłownie czy damskiej torebki. Świeżą i czystą wodę chcemy bowiem pić wszędzie, zarówno na szlaku jak i w szkole, a także w miejscu pracy czy podczas wykładów na uczelni. Zaczynamy mieć coraz większą świadomość tego, by to co pijemy było bezpieczne i zdrowe- i dla nas jako ludzi i dla planety. Dlatego zdecydowanie odwracamy się od produktów jednorazowych, od jednorazowych butelek, a nabywamy butelki wielorazowego użytku, pozbawione szkodliwych substancji i świetnie uzdatniające wodę. Jednymi z najczęściej wybieranych butelek filtrujących w Polsce są oczywiście butelki naszej rodzimej marki Dafi- w tym artykule przyjrzymy się faktom i mitom na ich temat.

Prawda – filtry w butelce są naturalne

Filtr w butelce Dafi to nic innego jak sproszkowany węgiel. Węgiel ten pozyskiwany jest w 100% z wypalanych łupin orzecha kokosowego, a więc jest całkowicie naturalny. Węgiel używany jest w filtrach ze względu na swoje wysokie właściwości absorpcyjne. Butelki filtrujące Dafi świetnie usuwają z wody kranowej takie zanieczyszczenia jak: chlor i jego pochodne, metale ciężkie (w tym ołów, miedź, nikiel, etc), wirusy (norwalk, hepatitisa A, adenowirusy, enetowirusy, reowirusy, wirus zapalenia wątroby typu A), bakterie (z grupy Coli, tyfusy, cholery, czerwonki, bakterie powodujące zatrucia jadem kiełbasianym) oraz liczne pasożyty i inne czynniki chorobotwórcze.

Mit – butelki posiadają szkodliwy bisfenol A

To oczywiście mit- Dafi bardzo dba o to, by produkty marki były wolne od szkodliwych substancji, jaką chociażby jest bisfenol A. Kupując opakowania, które będą miały styczność z żywnością lub/ i z napojami, w tym butelki, należy zawsze sprawdzać, czy są one opatrzone napisem „BPA free”. To bardzo istotne, gdyż bisfenol A ma bardzo szkodliwy wpływ głównie na układ hormonalny człowieka, zwłaszcza młodego.

Prawda- butelki i filtry Dafi poddawane są recyclingowi

To oczywiście fakt, co oznacza, iż są one w pełni przyjazne dla środowiska. Filtr składa się w naturalnych składników, po użyciu można go wysypać do kosza na odpady biodegradowalne. Plastikową osłonkę oraz butelkę (jeśli jest wysłużona) można zaś wrzucić do kontenera na plastik lub do specjalnych kontenerów Dafi- ustawione są one już w kilku miastach (Warszawa, Bydgoszcz, Lublin, Kielce, etc), a pojawiać się będą także kolejne.

Mit- woda w butelce filtrującej jest pozbawiona minerałów

To oczywiście nieprawda, woda przefiltrowana wcale nie jest zdemineralizowana. Filtr usuwa z wody jedynie szkodliwe związki organiczne, ale pozostawia w niej minerały takie jak chociażby magnez czy potas.

Prawda- woda w butelce Dafi jest zawsze świeża

To oczywiście fakt, natomiast trzeba uważać, by wypić ją przed upływem 24 godzin. Tyczy się to nie tylko butelek filtrujących, ale i wody pitej np. ze zwykłej szklanki. W środowisku wodnym bardzo szybko namnażać się mogą patogeny, więc, by było zdrowo trzeba wodę pić w miarę szybko po nalaniu jej- w ciągu 1-3 godzin, a butelkę myć. Butelki filtrującej Dafi nie myjemy w zmywarce ani nie wyparzamy- zdecydowanie wystarczy ciepła woda i trochę płynu do mycia naczyń.